Úvodní stránka » Správné obouvání dětí

Správné obouvání dětí

V následujícím článku jsme pro Vás připravili to nejpodstatnější týkající se dětské nožičky, jak má vypadat zdravotně nezávadná obuv a jak zdravotně nězávadnou obuv správně vybrat.

 

Správné obouvání dětí

Podle lékařských statistik se 99% dětí rodí s naprosto zdravýma nohama. V důsledku nošení nesprávné obuvi přichází do první třídy základní školy třetina prvňáčků s různě poškozenýma nohama a jen třetina dospělých má zcela zdravé nohy. Tato znepokojující skutečnost platí i pro Českou republiku. Mnoho rodičů bohužel neví, jak dětskou obuv vybrat, na co si dát pozor. Běžně je možné se u prodejců setkat s dětskou obuví, která neodpovídá zásadním ortopedickým a hygienickým požadavkům na zdravotně nezávadnou obuv.

Proto byla Českou obuvnickou a kožedělnou asociací zavedena dobrovolná certifikace, která dokládá zdravotní nezávadnost dětské obuvi. Obuv poznáte snadno – má visačku s logem žirafy a nápis „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“.

Dětská noha a její obouvání

Dětská noha je v mnoha ohledech rozdílná od nohy dospělého člověka. Především velmi rychle roste, v průměru 15-18 mm za rok u malých dětí, u starších dětí 8-12 mm za rok. Dítě tedy za rok potřebuje průměrně 2 až 3 velikosti obuvi. Dětská noha se mění nejen v délce, ale i v šířce a mění se i její proporce. Navíc růst nohy probíhá ve skocích, není plynulý, proto je nutné pravidelně kontrolovat nohu v obuvi, zda má noha dostatečnou vůli. Kosti malých dětí jsou chrupavčité a tudíž velice náchylné na deformace vlivem špatné obuvi nebo nadměrné zátěže. Nohy dětí mají i sníženou citlivost na tlak a bolest, a tím se zvyšuje riziko, že dítě bude nosit malou obuv.

Aby se dětská noha vyvíjela správně, musí mít volnost pohybu. Dítěti také svědčí chůze a běh po písku, trávě, lesní půdě apod., tedy po přírodních měkkých materiálech. Je také nutné dostatečně často kontrolovat, zda dítě nosí vhodně velkou obuv. Batolata kontrolujeme 1x za měsíc, předškoláky a mladší žáky 1x za 2 až 3 měsíce. S koupí nové obuvi nečekejte na poslední chvíli, ale nakupujte, kdy dítě nové boty potřebuje. Pokud dítě dlouhodobě nosí malé boty, dochází u něj k deformaci nohy. Nenechávejte Vaše dítě celý den ve sportovní nebo celogumové obuvi – není vhodná pro dlouhodobé nošení – a vždy obouvejte Vaše dítě do obuvi podle účelu použití. Pro přezouvání je vhodná sandálová obuv s tvarovanou stélkou, u které se dítěti noha nepotí. Nejdůležitější u dětské obuvi není její módní vhodnost k oblečení, ale nejdůležitější je její funkce podpůrného a stabilizujícího prvku zdravého vývoje dětské nohy. V neposlední řadě je také nutné dávat pozor na to, jak se obuv opotřebovává, což nám může napovídat   o začínající deformaci dětské nohy. Důležité je také nedávat dítěti již nošené boty po sourozenci nebo z bazaru. Pamatujte, že čím levnější obuv, tím častěji se také musí kontrolovat její stav.

nahoru

 

Jak má vypadat zdravotně nezávadná dětská obuv

Tvar obuvi

Dostatečně široká špička umožňuje prstům volný pohyb.

Materiál svršku a stélka obuvi

Dětská noha v naprostém klidu vyprodukuje denně asi 20 ml potu, při tělesné námaze to může být až 200 ml potu. Nejvhodnější materiál pro nohy je materiál přírodní, jako je useň, nebo textilie. Materiál je měkký prodyšný, absorbuje vlhkost a je přizpůsobivý dětské noze. Stélka, nebo vložka zejména v uzavřené obuvi musí být také ze savého materiálu.

Opatek

Patní část dětské nohy nesmí v obuvi „plavat“, musí být dokonale zafixována. Proto je důležité, aby měla uzavřená obuv nebo sandálová obuv s plnou patou dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek.

Ohebnost obuvi

Při chůzi se každá bota ohýbá v oblasti prstních kloubů. V tomto místě musí být tedy co nejohebnější. To můžete vyzkoušet již při nákupu obuvi. Příliš tvrdá obuv v této oblasti narušuje zdravý vývoj nohou, zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze. Botička musí tzv. „jít s nohou“.

Střih svršku obuvi

Vhodný střih svršku obuvi, jako je šněrovací, nebo uzavíraná páskem  se sponou, nebo na suchý zip, zajišťuje také správnou fixaci nohy v obuvi. Pro nejmenší děti je ideální jen obuv kotníčková. V žádném případě se nedoporučuje lodičková nebo mokasínová obuv.

Tlumící vlastnosti obuvi

Při pohybu po tvrdém povrchu je dětská noha vystavena dalšímu faktoru, který může ovlivnit zdravý vývoj nohy – a tím jsou tvrdé dopady na beton, asfalt, dlažbu apod. Následkem mohou být problémy s páteří, opotřebení kloubů a kostí. Proto by měla bota mít podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi, dále pomohou pěnové vkládací vložky a anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů.

Hmotnost obuvi by měla být samozřejmě co nejnižší. Podle článků v odborných časopisech znamená navýšení hmotnosti obuvi o 100g skutečnost, že nohy zvednou za celý den o 1 tunu navíc. Uvědomte si, že dítě udělá denně 18 až 20 tisíc kroků. Proto je u renomovaných firem nízká hmotnost obuvi jednou z největších předností.

Cena obuvi – dobrá obuv není levná

Cena kvalitní dětské obuvi bývá ve srovnání s obyčejnou botou vyšší. Náklady na vývoj a výrobu kvalitní dětské obuvi jsou totiž srovnatelné s náklady na vývoj a výrobu obuvi pro dospělé. Při koupi obuvi nehleďte jen na cenu, nižší cena nekvalitní obuvi s sebou většinou nese velké riziko poškození dětské nohy a životnost levné obuvi bývá většinou velmi krátká v porovnání s kvalitními botami.

nahoru

 

Jak správně nakupovat dětskou obuv

Při nákupu dětské obuvi dodržujte několik základních zásad.

Při každém nákupu dětské obuvi požadujte kvalifikované změření velikosti nožičky dítěte!

Obuv pro děti musí být ve špičce větší o tzv. nadměrek 10 až 15 mm sloužící k volnému pohybu prstů při chůzi a jako rezerva při růstu nožičky dítěte.

Tak jako musí být obuv pro děti vhodná co se týká délky, musí být obuv vhodná i co se týká šířky. Štíhlá noha v příliš široké obuvi při chůzi klouže do nadměrku a poškozují se prsty tlakem na obuv, široká noha v příliš úzké obuvi bude trpět omezeným krevním oběhem a bude deformována přední část nohy.

Každou obuv dítěti přezkoušejte obutím!

nahoru

 

zpracováno na základě článku RNDr. Pavly Šťastné, Ph.D., antropoložky zdravotně nezávadného obouvání a členky Komise zdravotně nezávadného obouvání